Biblioteka publiczna

Gminna Biblioteka Publiczna w Strzegowie

serdecznie zaprasza już na własną stronę

pod adres:

www.strzegowo.naszabiblioteka.com

 


Gminna Biblioteka Publiczna

Adres: ul. Wyzwolenia 4

Kod pocztowy: 06-445 Strzegowo

Telefon: (23) 679-49-34

E-mail: bibl.strzeg@interia.pl

Sieć biblioteczna w Gminie Strzegowo liczy obecnie dwie placówki, tj. Gminna Biblioteka Publiczna w Strzegowie, która powstała w 1949 roku i filia biblioteczna w Niedzborzu. Księgozbiór w nich zgromadzony przekracza 24 900 woluminów. Obejmuje wydawnictwa z zakresu literatury pięknej, polskiej i obcej, literatury popularnonaukowej ze wszystkich dziedzin wiedzy oraz wydawnictwa dla dzieci i młodzieży, w tym lektury szkolne.

Każdego roku przybywa w placówkach średnio ok. 800 nowych tytułów poszukiwanych przez czytelników, bestsellerów z literatury pięknej oraz najnowszych opracowań naukowych i popularnonaukowych.

W czytelni można skorzystać z 14 tytułów gazet i czasopism bieżących.

W obu placówkach są 4 stanowiska komputerowe, w tym 3 z dostępem do internetu.

W Gminnej Bibliotece Publicznej zaawansowane są prace nad komputeryzacją zbiorów. Od 2003 roku zbiory opracowywane sa w systemie MAK.

Strzegowska biblioteka jest instytucją czynnie uczestniczącą w upowszechnianiu wiedzy i kultury. Do stałych form pracy należą m. in. zajęcia biblioteczne z dziećmi prowadzone zarówno w czasie roku szkolnego jak i w okresie wakacji. Są to ciekawe spotkania z bohaterami literackimi, zabawy, quizy, konkursy, rebusy itp.

Biblioteka popularyzuje równiez swoje zbiory biblioteczne na łamach lokalnej gazety "W drodze do Emaus", w stałej rubryce "Biblioteka proponuje".

Biblioteka zaprasza od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.

W czwartki biblioteka z powodu dnia wewnętrznego jest nieczynna.

 

                                                                             

 

 

 

 

W roku 2011 mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórczego Czesława Miłosza dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza. Urodzony w Szetejniach, w sercu litewskiego miasteczka, wygnany stamtąd przez tragiczne wydarzenia XX wieku, mieszkał kolejno w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, by u kresu stulecia powrócić do Polski. Był nie tylko czytanym na całym świecie poetą, prozaikiem, eseistą, tłumaczem, ale także niezwykle wnikliwym obserwatorem i świadkiem epoki.

Stulecie urodzin Miłosza stanie się na pewno dla wielu ludzi okazją do ponownych spotkań z bogatym dorobkiem twórcy.

„Każdy Jego nowy wiersz to było dla nas święto, niespodzianka, podarunek, temat do długich rozmów z przyjaciółmi i zaproszenie do rozmyślania w samotności” – pisała Wisława Szymborska.

Rok noblisty będzie świętowany m.in. na Litwie, w USA, Francji, Chinach, Indiach, Peru, Rosji i w Polsce. Również Gminna Biblioteka Publiczna w Strzegowie włączyła się do tego świętowania poprzez wykonanie wystawki pt. „Rok 2011 – rokiem Czesława Miłosza”.  W ciągu roku planujemy zorganizować lekcje biblioteczne poświęcone życiu i twórczości poety. W naszym księgozbiorze posiadamy kilkanaście książek Czesława Miłosza, wszystkich chętnych zapraszamy do Biblioteki.

 

 

Zajęcia w bibliotece

 

   Gminna Biblioteka Publiczna promując czytelnictwo, które jak wiadomo w Polsce jest niepokojąco niskie, prowadzi zajęcia z dziećmi. Chcąc wykształcić u nich nawyk czytania i korzystania z wypożyczalni spotkania z dziećmi organizujemy dwa razy w tygodniu. W roku szkolnym 2010/2011 gościmy uczniów klasy Ia i klasy Ib  wraz z ich wychowawczyniami: p. Agnieszką Paubą i p. Ireną Pawłowską.

     Czytaliśmy już przepiękną i wzruszającą opowieść o szmacianym króliczku Margery Williams pt. „Aksamitny królik”. Jest to jedna z najważniejszych książek światowej literatury dziecięcej. Choć książka ta od blisko dziewięćdziesięciu lat włada sercami wyobraźnią czytelników na świecie, to w Polsce swą premierę wydawniczą miała dopiero w 2009 roku. Nasza biblioteka pragnęła pokolenie Cartoon Network dotknąć magiczną mocą miłości zawartej w tej pogodnej opowieści. Czy się udało?...

     Podróżowaliśmy z dziećmi po krainie baśni Andersena i braci Grimm, bo przecież nic cudowniej nie rozwija wyobraźni, słownictwa i zachowań społecznych jak właśnie baśń. Przeczytaliśmy kilkanaście znanych i mniej znanych bajek, by uwieńczyć wszystko zabawą. Dzieciom tak podobały się konkursy, rebusy, zagadki, krzyżówki, że trzeba było zorganizować dodatkowe zajęcia.

     Dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących problemów w szkole. Czytaliśmy książkę Elżbiety Zubrzyckiej pt.”Słup soli”, żeby uczulić pierwszoklasistów na problem agresji i przemocy w szkole. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali o postawie grupy dzieci wobec szkolnego dręczyciela. Dowiedzieliśmy się, że dręczenie to: wyzywanie, krytykowanie, poniżanie, przezywanie, ośmieszanie, plotkowanie, obwinianie, szczypanie, popychanie, szturchanie, podstawianie nogi, wyłudzanie pieniędzy oraz, że każdemu uczniowi należy się szacunek.

     Ostatnio bawiliśmy się przysłowiami, które jak głosi jedno z nich są mądrością narodu. Dzieci wykazały ogromną znajomość tematu. Była pantomima, krzyżówki i rebusy.

     Na kolejnych zajęciach poczytamy sobie o wyczynach Bartka Koniczyny, który jest bohaterem książki Danuty Zawadzkiej i ma głowę pełną zwariowanych pomysłów. Mamy nadzieję, że dzieciom spodoba się ta lektura.

 


Wirtualny spacer
ePUAP
emapa
Regionalny system ostrzegania
wrota