Projekty unijne

22 września 2010 12:06 | Projekty unijne

Budowa Centrum Kulturowo-Historycznego "Kantor Młyński" w Strzegowie

Budowa Centrum Kulturowo-Historycznego "Kantor Młyński" w Strzegowie

Poziom dofinansowania z EFRR: 74,96%

Inwestycja zrealizowana została w okresie: 06.08.2008 r. – 29.07.2011 r.


Całkowity koszt projektu: 4 015 729,89 zł

Kwota dofinansowania: 3 010 191,12 zł

Beneficjent: Gmina Strzegowo

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013

Jak podtrzymywać zwyczaje i tradycje panujące we własnym regionie? Na to pytanie odpowiedź znają mieszkańcy Strzegowa. Wiosną przyszłego roku na terenie starego młyna wodnego, nad rzeką Wkrą powstanie Centrum Kulturowo-Historyczne o intrygująco brzmiącej nazwie "Kantor Młyński". Do jego budowy wykorzystane zostaną pozostałości po wybudowanym blisko 100 lat temu młynie, czyli: biuro młyna ("kantor"), kaszarnia ("jagielnik"), zapora wodna z pomostem, śluza przepustowa z komorą turbinową i turbinami, część podwórza o nawierzchni brukowej, pozostałości fundamentów młyna i budynków gospodarczych. Centrum będzie pełniło rolę muzeum regionalnego. Turyści, ale również mieszkańcy Strzegowa będą w nim mogli podziwiać zebrane przez gminę eksponaty oraz dokumenty związane z wielokulturową historią tego regionu.

W ramach projektu powstanie budynek, w którym znajdą się m.in. pomieszczenia poświęcone znanym artystom, malarzom, pisarzom czy też historykom pochodzącym z okolic Strzegowa. Ponadto wybudowane zostaną: zadaszona scena, widownia, magazyn eksponatów, taras z ogrodem i parkingi. Istniejąca w miejscowości promenada, która łączy ul. Ciechanowską z terenami rekreacyjnymi nad Wkrą, a tym samym z powstającym "Kantorem Młyńskim" zostanie zmodernizowana. Pojawią się tam ławki, oświetlenie, kwietniki i miniplac zabaw dla dzieci. Centrum będzie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Źródło: www.mazovia.pl

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu.

 

Zapraszamy do Galerii z otwarcia Centrum Kulturowo-Historycznego "Kantor Młyński" w Strzegowie:

1. (by Urszula Adamczyk)

2. (by Jan Zdunkiewicz)

Przeczytano: 47919 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Wirtualny spacer
ePUAP
emapa
Regionalny system ostrzegania
wrota